הורים יקרים,

בימים אלו נערכות בדיקות סרולוגיות לילדיכם. למרות שמדובר בבדיקה פשוטה וקצרה, היא עלולה לעורר פחד אצל חלק מהילדים. זוהי תגובה טבעית ונורמלית למצב לא מוכר והכנה מראש מסייעת לילד לחוש רגוע יותר. קבצנו עבורכם תשובות לשאלות נפוצות העשויות לעזור לכם ולילדיכם  לעבור את הבדיקה בצורה טובה יותר.

-מתי כדאי לדבר עם הילד?

מומלץ לשוחח עם הילד כיום לפני הבדיקה. אין צורך לדבר עמו זמן רב מראש.

-מה מספרים ואיך מסבירים לילד על הבדיקה ?

חשוב לערוך שיחה מקדימה עם ילדים מעל גיל 4. זהו גיל בו הילדים מספיק גדולים כדי להבין שהבדיקה נועדה לעזור לנו. בשיחה,  ספרו  לילד באופן ישיר ופשוט מה יקרה בבדיקה: "אנו נושיט את היד ונקבל דקירה קטנה באצבע ולאחריה עוד אחת. הבדיקה אינה אורכת יותר מחמש שניות ואם תרצה, תוכל לשבת על הברכיים שלי ואחבק אותך כל הזמן".

אם הילד שואל, אל תאמרו- "זה לא יכאב בכלל" או לא תרגיש כלום", אלא אמרו " אתה תרגיש דקירה קטנה וזה יעבור".

-הילד שלי מתנגד ללכת לבדיקה, מה עושים?

זה בסדר שהוא לא מרוצה. תנו תוקף לרגשות שלו- "אני מבין שאתה מודאג/ כועס"- אבל גם הסבירו את חשיבות הבדיקה ומטרתה. שאלו אותו מה יכול לעזור לו לחוש רגוע יותר.

בילדים צעירים, ניתן לשחק משחק תפקידים בו אתם מושיטים את היד והילד נותן דקירה קטנה באצבע ולהיפך. הפיכת החוויה למשחקית ומוכרת יותר מפחיתה את תחושת החרדה.

על מנת להגביר את תחושת השליטה, אפשר להחליט עם הילד מראש האם הוא רוצה להסתכל על הבדיקה (אנחנו נספור יחד עד 3 ואז..)  או מעדיף להשתמש בהסחת דעת, המתאימה לגילו (למשל- לשיר שיר ביחד, להסתכל בספר אהוב או להפריח בועות סבון).

אל תחששו לתת תגמול ואם צריך אמרו לו מראש שיקבל משהו טעים לאחר הבדיקה או תכננו פעילות משותפת.

-למה לשים לב במהלך הבדיקה?

השתדלו להעסיק את הילד בזמן ההמתנה- ניתן להראות לו סרטון שאוהב, לשחק משחק קצר או כל רעיון יצירתי אחר שעולה בדעתכם.

השתדלו לא להחזיק את הילד בכוח במהלך הבדיקה ואף עדיף כי יושיט את ידו בעצמו.

והכי חשוב: זכרו שלכם כהורים השפעה משמעותית על האופן בו ילדכם תופס את המצב. האופן בו אתם מגיבים- מילולית ובלתי מילולית- ישפיעו על התגובה של הילד. השתדלו לשדר רוגע ובטחון וכך תקלו על ילדכם.

זכרו שאתם לא לבד ובכל שאלה ניתן להתייעץ עם הצוות החינוכי או לפנות לשירות הפסיכולוגי.

בברכת בריאות איתנה ושנה טובה,
צוות השירות הפסיכולוגי עכו