עיריית עכו ומשרד הבינוי והשיכון מכינים תכנית אב להתחדשות עירונית בשכונת שיכוני הצפון. התכנית תקבע את הדרכים והאמצעים להתחדשות השכונה בעתיד. התכנית תתייחס לכלל השכונה בהיבטים הבאים: מגורים, תנועה ותחבורה, מרחב ציבורי, מבני ושירותי ציבור, שטחים פתוחים, תעסוקה ומסחר ועוד. כל תהליך התכנון מלווה בתהליך שיתוף ציבור.
את התכנית עצמה מכין צוות תכנון רחב, בראשות משרד המתכננים 'חן אדריכלים'. צוות התכנון כולל יועצי תנועה ותחבורה, יועצי שיתוף ציבור, יועצי נוף, יועצי תשתיות, יועצי חברה, שמאי ועוד. תכנית זו מתוקף היררכיית התכנית בתחום התכנון והבנייה כפופה לתכנית המתאר העירונית.

התחדשות עירונית

שיתוף הציבור בתכנית:

גם אתם משתתפים בהכנת התכנית. כאן תוכלו לקבל מידע והסברים על תהליך התכנון ותוצריו. את תהליך שיתוף הציבור מובילה חברת 'מודוס'. התהליך יכלול מפגשים לכלל הציבור ומפגשים לקבוצות ממוקדות (על פי אזורי מגורים ו/או קבוצות שונות).

מפגש שיתוף ציבור ראשון נערך ב-26/04/2017.

לשאלות/סוגיות נוספות ניתן לפנות לצוות התכנון במייל: contact@modus.org.il

או בטלפון: 04-8122080

לפני הכל קצת מידע שכדאי לדעת

מהי התחדשות עירונית?

דירת המגורים היא קורת גג ועבור רובנו היא גם הנכס הגדול ביותר שברשותנו. לפני קידום תהליך התחדשות עירונית במקום מגוריכם חשוב להבין מהי התחדשות עירונית.
התחדשות עירונית היא שם כללי לתהליך שבו בניין ישן או מספר בניינים ישנים נהרסים ונבנים מחדש או עוברים שיפוץ משמעותי.

ישנם כמה מסלולים של התחדשות עירונית:

תמ"א 38: תכנית מתאר ארצית (מספר 38) המציעה שתי אפשרויות:32+לשפץ את המבנה באופן יסודי, לחזקו בפני רעידות אדמה ולהוסיף ממ"ד. 

להרוס את המבנה הישן ולבנותו מחדש על פי סטנדרטים עדכניים.
איך זה קורה? כדי שהדיירים לא יצטרכו לשלם על שיפוץ/בנייה מחדש, נותנת התכנית זכויות בנייה נוספות. בעלי הדירות צריכים להתארגן ולהגיע להסכם עם יזם שתמורת הזכויות מבצע את התהליך כולו.
פינוי-בינוי: בתהליך פינוי בינוי הורסים מספר מבנים ישנים ומקימים במקומם מבנים חדשים בסטנדרט גבוה. לאורך תקופת הבנייה יגורו התושבים בשכירות ולאחר סיומה יוכלו לחזור לגור בבניין החדש. בניגוד למסלולים אחרים של התחדשות עירונית, תהליך פינוי-בינוי מאפשר לחדש לא רק את מבני המגורים אלא גם את התשתיות הציבוריות באזור (מבני ציבור, גינות ציבוריות, כבישים, ביוב, מים וכדומה).

איך זה קורה? כדי שהדיירים יוכלו לקבל דירה חדשה תמורת דירתם הישנה ללא תשלום, נותנת התכנית זכויות בנייה נוספות ההופכות את התהליך לכדאי מבחינה כלכלית עבור היזם. בעלי הדירות צריכים להתארגן ולהגיע להסכם עם יזם המבצע את הפינוי, ההריסה והבנייה מחדש. תהליך כזה עולה כסף רב כי צריך להכין תכנית, לאשר אותה, לפנות את כל הדיירים למבנה אחר בו יגורו בשכירות, להרוס את המבנים הישנים ולבנות את המבנים החדשים. כדי שתכנית כזאת תהיה כלכלית ליזם היא מציעה לרוב לבנות מבנים גבוהים עם דירות חדשות רבות.