השירות הפסיכולוגי

מנהלת השירות: פזית לנקרי

שפ"ח, רח' האשל 24, עכו, טלפון: 04-9915657 פקס: 04-9812487 

pazit-l@akko.muni.il

השירות הפסיכולוגי הוא מחלקה של מנהל החינוך בעירייה, וחלק ממערך שפ"י ארצי.השירות הפסיכולוגי החינוכי בעיריית עכו נותן שירותים פסיכולוגיים במסגרות החינוך הממלכתי והממלכתי דתי בגילאי גן טרום חובה ועד התיכון.  עובדים בו 22 פסיכולוגים, חלקם דוברי עברית וחלקם דוברי ערבית, וכן פסיכולוגים השולטים באנגלית, רוסית וספרדית. בכל מסגרת חינוך הנ"ל נמצא פסיכולוג מהשירות הפסיכולוגי פעם בשבוע שעוסק באבחונים, בהדרכת הורים, ייעוץ וטיפול קצר מועד, הפניה לגורמים מקצועיים משיקים, הדרכת צוות ועבודה מערכתית. בשירות הפסיכולוגי מומחים לתחומי ליקויי למידה, טיפול בטראומה, טיפול משפחתי ופסיכולוגיה התפתחותית. השירות הפסיכולוגי הוא שירות ציבורי, וניתן חינם להורים וילדים, ולצוותי החינוך.

 

ניתן לפנות לשירות הפסיכולוגי דרך מסגרות החינוך (בתי ספר וגנים) או ישירות לשפ"ח עכו טלפון:04-9915567.

 

 

העבודה בבתי הספר

 

  1. ליווי והדרכה של צוות ביה"ס. דרך מפגשים עם מנהל בית הספר, הצוות הטיפולי והמחנכים, מבררים את הקשיים והצרכים וביחד בונים את תוכנית העבודה וההתערבויות של הפסיכולוג. הפסיכולוג עוזר בבניית תוכניות כמו מניעת אלימות,שיפור אקלים כיתתי וכד' כולל סדנאות למורים ולתלמידים.
  2. איתור של תלמידים עם צרכים מיוחדים. דרך תצפיות ומפגשים עם מורים והורים נעשה איתור ראשוני של תלמידים אותם יש להפנות לפסיכולוג. בהמשך מתקבלת החלטה ביחד עם הנהלת בית הספר לאילו מהתלמידים יש לערוך אבחוניים פרטניים מעמיקים יותר, ואלו תלמידים יש להפנות לגורמים מקצועיים אחרים.
  3. שיפור שילובם של תלמידים בעלי צרכים מיוחדים. הפסיכולוג מעורב בתוכניות הסיוע הן בכיתה והן מחוץ לכיתה לתלמידים עם קשיים קוגניטיביים, התנהגותיים, חברתיים או רגשיים. הפסיכולוג עובד עם תלמידים והוריהם באופן פרטני לפרקי זמן קצרים (5-6 פגישות).
  4. התערבות חירום ברמת הפרט והקהילה. במהלך השנה מתעוררים מקרי  חירום ברמות שונות, בהם הפסיכולוג מעורב במתן התייעצות או בהתערבות ישירה.

העבודה בגנים

ליווי פסיכולוגי לצוות הגן, להורים ולילדי הגן. 

  1. הובלת תהליכים לקידום צמיחה רגשית של הילדים. הפסיכולוגים מקיימים הדרכה של הגננות ברמה פרטנית, וכן סדנאות והרצאות לגננות, לעובדות  ולהורים בנושאים שונים.
  2. איתור מוקדם של קשיים אצל ילדים. האיתור נעשה על ידי תצפיות בגן, ושיחות עם הגננת וההורים כאשר יש צורך נעשים אבחונים פרטניים או קבוצתיים.
  3. טיפול מוקדם בבעיות האופייניות לגיל הגן. לאחר איתור הצרכים מתקיימת הפניה של ילדים למסגרות עזרה בתוך ומחוץ לגן (כמו גננת שי"ח, גן טיפולי או טיפול פארארפואי) , וכן ייעוץ להורים ולגננות לגבי צרכיו המיוחדים של ילד ספציפי.

בנוסף לעבודה במסגרות החינוך, השירות הפסיכולוגי ובפרט מנהלת השירות מעורבים בתוכניות עירוניות כוללות, ובעשייה החינוכית הכוללת.

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד