פסטיבל עכו חוגג 38 שנים להיווסדו

1/10/2017
פסטיבל עכו חוגג 38 שנים להיווסדו (הגדל)

פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר יתקיים כבכול שנה בחוה"מ סוכות, בתאריכים 07-10/10/17 בעיר. הפסטיבל יכלול מגוון אירועים ייחודיים: הצגות מיוחדות מהארץ ומהעולם, תיאטרון רחוב, מחול, מיצגים, מופעי מוסיקה, יריד אמנויות ועוד.

הפסטיבל יתקיים כמדי שנה בנופיה הקסומים של העיר עכו היוצרים תפאורה מגוונת של היסטוריה בת אלפי שנים יחד עם נוף מודרני וחדש. כל אלו מספרים את סיפורה של עכו ותושביה  - יהודים וערבים, חילונים ודתיים, עולים חדשים וותיקים שחיים יחד בדו קיום של קבלה והכלה הדדית.

מנהלו האמנותי של הפסטיבל, מוני יוסף, מנכ"ל המרכז לתיאטרון של עכו, שניהל את הפסטיבל גם בין השנים 2009-2012, שב להובילו. הועדה האומנותית כוללת את חאלד אבו עלי, רועי רשקס, ג'וש שגיא וארז חסון. התוכנית האמנותית משקפת מגוון רחב של נושאים וקולות. הפסטיבל השנה עובר שינויים ומתחדש במיזמים ופרויקטים מיוחדים, שיתופי פעולה מסקרנים, יוצרים וותיקים וצעירים, יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, אשר ביחד משרטטים את הלך הרוח והמציאות בחברה הישראלית ואת החיבור הישיר והזיקה הטבעית למרחב הציבורי ולקהילה בעיר עכו.

שמונה ההצגות המקוריות שנבחרו להציג השנה בפסטיבל הן: "עד אשר נמצא מקום"- סיפורן של ארבע נשים במעגל חייה של אישה אחת (ליאת ליבוביץ, שירה כהנא, תמר פוגטש, זהבית קרן), "חומר שיחה"- מסע בין מגדרי המבוסס על עדויות מבית המשפט של נשים שחוו הטרדות מיניות (מרדכי תמם, תחיה סולימן ומריה רוזנפלד), בדרך לפסטיבל עוצרים בוולגריה- סיפורו של החרם על פסטיבל עכו בהומור בועט ומשעשע (יגאל אבן-אור),WoMan- סיפורו הטראגי של גבר שלא מצליח למצוא אהבה עם נשים, ומוצא לנפשו מנוחה רק לאחר שהוא משנה את מינו ומתאהב בגבר (אלכסנדר קפלן), תיקון חצות- על המאבק והדילמות הפנימיות בין אב לבנו, בין הדור המייסד לדור החדש, רגע לפני פינוי  מאחז בלתי חוקי אי שם ביהודה ושומרון (עמיחי חזן), עיר המזל- מתארת את המתרחש בראשו של ניצול שואה שחוזר אל "עיר המזל", היא עיר הולדתו בהונגריה. מבוסס על סיפורו של אלי ויזל (אסף פרידמן), Lo(R)ca- טרגדיה הומוסקסואלית על כליאה וטיפולי המרה (ברק בן-דוד), ערב מחול משותף הכולל את היצירות -"פורנו השראה": מייצג מחול משותף לרקדנים נכים על כסאות גלגלים יחד עם רקדנים מקצועיים (ניקול מאהלר, איילת שופטי, אתי טובי צדיק, ילנה בלואוס, ליל גורן, נטע ארז); ו"רק על עצמי" שמתאר את סיפורה של הלן קלר, חורשת אילמת ועיוורת שלומדת בעזרת מורתה, אן סאליבן, לתקשר עם העולם באמצעות  חוש המישוש (קרן נוטיק).


חגיגת תיאטרון רחוב ענקית- זוהי השנה השנייה של מרטין עדין וזוהר מרקמן מקבוצת פירומניה בתפקיד הניהול האמנותי של אירועי תיאטרון הרחוב והיצירה במרחב הציבורי בפסטיבל עכו. השנה יעלו בפסטיבל מעל ל- 30 מופעי תיאטרון רחוב בכל מתחמי העיר העתיקה, על חומות העיר, ובמדרחוב. במסגרת תאטרון הרחוב יועלו שבע הצגות בבכורה.

הפסטיבל יארח השנה 2 מופעי תיאטרון רחוב מחו"ל - 
EL GRAN MAGO BALDIRI, מופע קוסמות היתולי המשלב קומדיה ויזואלית, קוסמות, אשליות ותיאטרון האבסורד. ומופע  FILLS DE FUSTA במופע קברט מוזיקלי של תיאטרון בובות, 3 בובות מזמינות את הקהל למופע הקברט הגדול הקטן ביותר.

פרויקטים מיוחדים בפסטיבל:
"אבדות" - יצירתן המשותפת של הוד שוורץ ושירן בן-דוד, שחקניות ויוצרות, תושבות קריית שמונה המציגות עיבוד מיוחד לסיפרו של מיכאל שיינפלד "אבדות".
SelfMe- היוצרת אלה סולומון מזמינה למפגש של חשיפה אחד על אחד במסלול שתבחר. מ.ק.ל.ט- אייל דינר בתערוכה על המשמעויות של המקלט כמגן או כמקום חשוך רווי טראומות.

גם השנה יוצגו הצגות מחו"ל, ובהן:

Shakespeare 4ever- ממקדוניה ורוסיה- מופע בשפה הרוסית והמקדונית שמבוסס על מחזותיו של וויליאם שייקספיר בליווי שירים באנגלית, REVOLT ATHENΣ -מיוון- הצגה עטורת פרסים על המצב הכלכלי והחברתי באתונה שנוצר עקב המשבר הכלכלי הגדול בגוש היורו והמופע עטור השבחים מארצות הברית. Mistero Buffo על הליצן ג'ולארי שמספר לקהל בדרך משעשעת ומיוחדת סיפורים מהתנ"ך ואגדות מימי הביניים תוך קישור לאירועים עכשווים (עיבוד לעבודתו של זוכה פרס נובל לספרות, דאריו פו).

יום העיון השנתי יעסוק השנה בנושא 'מזרחים בתיאטרון ובמחול בישראל' בהשתתפות פרופ' דב דביר, ד"ר חנה בדש, ד"ר נפתלי שם טוב, ד"ר פיטר הריס, ד״ר שרית קופמן-שמחון, ד"ר נטלי תורג׳מן, מאור זגורי ועוד.


ראש העיר  עכו, שמעון לנקרי: "פסטיבל עכו מהווה מוקד משיכה ועניין ליוצרים ולקהל מכל הארץ. אני גאה ושמח לקדם, שנה אחר שנה, בניצוחו של המנהל האומנותי וצוות הפסטיבל, יצירות שפעמים רבות לא מוצגות על הבמות המרכזיות, אך יש בהן אמירה חברתית-ערכית. העיר עכו, המהווה בית ליהודים, ערבים, חילונים ודתיים, מקדמת ומקיימת אורח חיים ליברלי, מקבל ושוויוני בין כל חבריה.
אנו מקדמים בברכה את היוצרים, המחזאים, הבמאים, המפיקים והשחקנים הרבים הנוטלים חלק בפסטיבל, ומודים להם על הבחירה לקחת חלק בהצלחתה של העיר ובפיתוחה".

מנכ"ל פסטיבל עכו, אלברט בן שלוש: "היסודות האיתנים של פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר, משקפים את הקשר ההדוק של עכו עם עולם התרבות בארץ ובעולם ומביאים כמדי שנה משב רוח מרענן וחדשני שאותו ניתן למצוא רק בעכו. התמיכה לה זוכים האומנים מצד עיריית עכו ומשרד התרבות- אין לה אך ורע בעולם התרבות הישראלי והבינלאומי. אני מודה לאיגוד מנהלי התרבות ברשויות המקומיות על התמיכה לה זוכה השנה פסטיבל עכו מצדו".

מוני יוסף, מנהל אמנותי: "פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר ממשיך לעודד יצירה עם נגיעות אקטואליות וביקורתיות למציאות המורכבת בהיבטיה השונים. אני גאה להוביל פסטיבל ליברלי שמאפשר ביטוי לזרמים רבים ומגוונים בציבוריות הישראלית ומרחבי העולם".

מרטין עדין וזהר מרקמן, קבוצת פירומניה, מנהלי תיאטרון הרחוב:  "זו הייתה שנה סוערת במיוחד לתרבות הישראלית, לעיתים נראה שהפערים בין החלקים השונים של החברה הישראלית רק הולכים ומתרחבים עד שכמעט אינם ניתנים לגישור. אנחנו מאמינים שדווקא אמן הרחוב שפוגש את הקהל ללא גינונים ומחסומים, ללא במה ובגובה העיניים, יוכל ליצור את הדיאלוג שכולנו כל כך כמהים אליו. כי אם יהיה דיאלוג נוכל לחזור וליהנות מהוורסטיליות המדהימה של החברה הישראלית שהיא כר פורה ליצירה תיאטרלית מרתקת

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד