מאות השתתפו בוועידת עכו השנייה לעירוניות

12/12/2017
מאות השתתפו בוועידת עכו השנייה לעירוניות (הגדל)

ועידת עכו לעירוניות - הוועידה הגדולה בישראל לקידום עירוניות, הסתיימה אתמול לאחר יומיים מלאים ביותר מ-60 מושבים, מליאות, שולחנות עגולים ושיח רחב של מאוד דוברים מומחים ואנשי מקצוע, מקבלי החלטות ברמה הארצית והמקומית, המגזר העסקי, ארגוני חברה אזרחית, תושבים פעילים ואנשי אקדמיה

מאות אנשים השתתפו השבוע בוועידת עכו השנייה לעירוניות שעמדה השנה בסימן  "חוסן העירוני" בישראל - הנחיצות בהיערכות ערי ישראל בשגרה ובחירום בהיבטים של כלכלה, תשתיות וטכנולוגיה, חברה ותרבות וכן סביבה ובריאות. המשתתפים שפקדו את הוועידה היו קהל הטרוגני בגיל, ברקע החברתי, המקצועי והגיאוגרפי, השואפים לקידום העירוניות בישראל.
הוועידה נערכה באולמות האבירים בתמיכתו ובעידודו של ראש העיר עכו שמעון לנקרי והיא אורגנה על ידי הפורום הישראלי לעירוניות. את הוועידה ניהלה ד"ר אביגיל דולב.
במליאת הפתיחה  ציין נתנאל לפידות, מנהל אגף בכיר לתכנון אסטרטגי ומדיניות, כי  ''בשנתיים האחרונות ביוזמת שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אנחנו מובילים תהליך של לימוד וגיבוש מדיניות לעירוניות טובה ויעילה יותר. במסגרת זאת המשרד עוסק יותר בשיפור המרחב הציבורי, והכרה שאיכות חיים נוצרת לא רק על ידי יחידות דיור אלא גם במרחב הציבורי שבינן. בתהליך כזה השותפויות הבין משרדיות והבין מגזריות הן קריטיות. אנחנו מוצאים את עצמנו לומדים, חולקים ומשתפים ידע עם מוסדות אקדמיים, ארגוני חברה אזרחית, רשויות מקומיות וגורמים מהמגזר העסקי במטרה לקדם תהליכי עירוניות ברחבי הארץ".
במושב שעסק בפעילות המטה הלאומי לעירוניות בשנתיים האחרונות הציג ד''ר עמיאל וסל, מ''מ מנהלת תחום מדיניות במשרד הבינוי והשיכון, את  פעילות המשרד בתחום העירוניות והמרחב הציבורי  ואמר כי  ''המשרד מבצע שורה של פעולות ממוקדות בשיפור איכות המרחב הציבורי לתושב. שיתופי הפעולה עם החברה האזרחית והאקדמיה מאפשרים ביצוע של פרויקטים החל משיפור ההצללה וכלה במערכת מדידה לשכונות איכותיות ומקיימות".
מודל הסכמי הגג אותו מקדם משרד הבינוי והשיכון רותם מראש את כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים והרשות המקומית לקראת שיווק קרקעות ממוקד ואפקטיבי. בשנתיים האחרונות נחתמו שורה של הסכמי גג מול הרשויות המקומיות, במסגרתם יתווספו 109,167 יחידות דיור.
בפאנל המסכם של הועידה בנושא הסכמי גג, ציין שמעון לנקרי, ראש העיר עכו: "הסכמי הגג אמנם תואמים את האינטרס של העיר, אבל המהירות שבה המדינה מצפה ליישם את ההסכמים היא לא ריאלית. עכשיו הגיע הזמן לעצור את ההיסטריה, לראות ולהבין את הביקושים".
נעמי צור, יו"ר הפורום הישראלי לעירוניות, שותפים מייסדים של הוועידה: "ועידת עכו לעירוניות שהתכנסה זו הפעם השנייה, נועדה ליצור שיח בין מגזרי לקידום עירוניות בישראל. אנו שמחים על הדיון הפורה סביב הסכמי הגג, מהלך דרמטי של הממשלה שישפיע ללא היכר על איכות הערים בהן נחיה לשנים הבאות. הפורום הישראלי לעירוניות שם לו למטרה להמשיך ולהוביל  את השיח לקידום עירוניות בישראל, ולשנות את כללי המשחק – לא עוד ערים למגורים או שינה, אלא ערים תוססות, איכותיות, בריאות וכאלה החושבות על צרכי המחר".
עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15: "מטה הדיור חי את המלחמה הקודמת, של שנות ה-90. בניסיון לענות על "העשור האבוד" של הקפאת הבנייה והתמודדות עם מענה על צרכי הדיור העכשוויים. עלינו להסתכל על המלחמה הבאה, על קצב הריבוי הטבעי המסחרר ועל היכולת לספק רמת עירוניות סבירה לתושבים. אי אפשר להמשיך לתכנן ולבנות שכונות באופן הנוכחי".
אופיר פינס, ראש המכון לשלטון מקומי באוניברסיטת תל-אביב: "עלינו להביא להקפאת הסכמי הגג בשנת בחירות. בפועל אנחנו עדים לבעיות הנובעות מפיתוח לקוי של תשתיות ומהעדפה מוטעית של פיתוח החדש על פני התחדשות עירונית".

צילומים: דוברות עיריית עכו

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד