מדד חוף נקי: החופים בעכו נקיים מאוד

20/05/2020
מדד חוף נקי: החופים בעכו נקיים מאוד (הגדל)
החופים הלא מוכרזים בעכו דורגו ברשימת החופים הנקיים ביותר. כך עולה מנתוני מדד "חוף נקי" לחודש מאי שפורסמו הבוקר על ידי המשרד להגנת הסביבה.
ראש העיר עכו, שמעון לנקרי אמר, כי נתוני המדד מראים את ההשקעה הניכרת של הרשות המקומית בשמירה על איכות הסביבה בחופים בעיר.
תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה פועלת משנת 2005 במטרה לשמור על חופי הים הלא מוכרזים נקיים במהלך כל השנה. מדד חוף נקי הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים, בים התיכון ובמפרץ אילת.
המדד מספק מידע שקוף ועדכני על מצב הניקיון בחופים אלו ומסייע לפעילות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה, מול רשויות שלא מבצעות את חובתן בשמירה על ניקיון חופיהן.
במשרד להגנת הסביבה מציינים, שמתוך סקרים שנערכו בשטח ועל סמך מידע מוקדם, עלה כי המרכיב העיקרי של פסולת בחוף הוא פלסטיק, המהווה לפחות 80% מסך כל הפסולת. לפיכך הוחלט כי הפלסטיק יכול לשמש כסמן טוב למידת הניקיון של החוף. בתהליך הדיגום נספרים כל פרטי הפלסטיק הפזורים ביחידת שטח חוף נתון, החל מגודל של פקק של בקבוק ומעלה. כיוון שהפסולת אינה מפוזרת בצורה אחידה לאורך החוף, נבחרות מספר נקודות דיגום אקראיות בכל חוף שנבדק. מדד חוף נקי מתבצע אחת לשבועיים בכל חודשי השנה. בקיץ 2015 הוחלט להוסיף ולספור במסגרת המדד גם את בדלי הסיגריות, שנמצאו כפריט פסולת נפוץ ומזהם מאד בחופי הארץ.
Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד