בדיקות קורונה

17/01/2021
בדיקות קורונה (הגדל)

ביצוע בדיקה לגילוי קורונה יכולה למנוע הדבקות נוספות ולשמור על בריאות הסובבים אותנו. חשוב לדעת, כי עצם ביצוע הבדיקה אינו מחייב כניסה לבידוד, אם לא נדרש בידוד מסיבה אחרת. יש להגיע לבדיקה עם תעודה מזהה כמו תעודת זהות או רשיון נהיגה.


היכן ניתן לבצע את הבדיקה?
מתחמי הבדיקות לציבור הרחב - ניתן לבצע בדיקות קורונה במתחמים המופעלים על ידי פיקוד העורף והרשויות המקומיות, הפתוחים לקהל הרחב בכל רחבי הארץ, ללא צורך בהפניה וללא קביעת תור מראש. החל מיום חמישי, 14.1.2021, כלל משרתי צה"ל יכולים להיבדק במתחמי הבדיקה הפתוחים לקהל הרחב. מיקום המתחמים והמועדים יכולים להשתנות, ולכן מומלץ להתעדכן באופן יומיומי.

חלק מהמתחמים פועלים במתכונת "דרייב אין" וניתן להגיע אליהם עם רכב לביצוע הבדיקה (על הרכב להיות עם חלונות סגורים), ולחלק מהמתחמים יש להגיע באופן רגלי. מי שמבצע את הבדיקה ונדרש לבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת, שהייה במדינה אדומה בחו"ל או תסמינים, צריך לבצע את הבדיקה רק במתחמי היבדק וסע ("דרייב אין").

שימו לב: בתקופה הקרובה צפויים עומסים במתחמי הבדיקות עקב עלייה בביקוש לבדיקות מצד הציבור וכן עקב שינוי באופן העבודה במתחמים. אנו מבקשים את סבלנותכם והבנתכם. כמו כן מומלץ להקדים את שעת ההגעה למתחם.

מתחמי בדיקות של קופות החולים - ניתן לבצע בדיקה לגילוי קורונה בקופות החולים בקביעת תור מראש בלבד, ורק באחד מהמקרים הבאים: קבלת הפנייה מרופא, אנשים עם תסמינים, אנשים שבאו במגע עם חולה מאומת או חזרו מחו"ל, למטרת קיצור בידוד, ומקרים חריגים נוספים. הקופה תפנה את הנבדק אל נקודת הבדיקה הזמינה הקרובה למקום המגורים (במקרים מסויימים תתקיים הבדיקה בבית הנבדק). מי שאינם מבוטחים בביטוח רפואי כלשהו יפנו למוקד קול הבריאות בטלפון 5400*.
פירוט דרכי תקשורת לקופות החולים מופיע בהמשך.


למה חשוב לבצע בדיקת קורונה?
נגיף הקורונה הוא נגיף מסוכן, שחומרת הפגיעה שלו משתנה מאדם לאדם. חלק מהנדבקים מפתחים תסמינים המזכירים שפעת, אך יש גם נדבקים שמפתחים תסמינים קשים, המתבטאים בקשיי נשימה ועלולים להתפתח לדלקת ריאות, תסמונת נשימתית ואפילו מוות. מי שסובלים ממערכת חיסון מדוכאת, ממחלות כרוניות מסוימות ובני 65 ומעלה, נחשבים כבעלי סיכון מוגבר לתחלואה קשה יותר.

התסמינים השכיחים ביותר של המחלה הם חום, עייפות ושיעול יבש. תסמינים נוספים שמזוהים איתה הם כאבי שרירים, כאבי ראש וגרון, וכן אובדן חושי הטעם והריח. עם זאת, חלק משמעותי מהחולים לא מפתחים תסמינים כלל (א-סימפטומטיים) ואף עלולים שלא לדעת כי נדבקו, אך עדין עלולים להדביק את הסובבים אותם.

משום כך, חשוב לבצע בדיקה לגילוי הנגיף כדי למנוע הדבקות נוספות ולשמור על בריאות הסובבים אותנו. ביצוע הבדיקה חשוב במיוחד לאנשים שנכנסו לבידוד עקב חשיפה לחולה מאומת, לאנשים שחוששים שנחשפו לנגיף ולאנשים שבאים במגע עם אוכלוסיה בסיכון, למשל מי שמתגורר עם הורים מבוגרים או פוגש אותם. רק באופן זה נוכל לשמור על האנשים היקרים לנו ולמנוע מהם הדבקה.


כיצד מתבצעת הבדיקה?
הבדיקה לנוכחות נגיף הקורונה היא קצרה, פשוטה ובטוחה לביצוע. הבדיקה מתבצעת באמצעות מטוש - מקל שבקצהו צמר גפן ושמוכנס לחלל הפה והאף לצורך איסוף הפרשות מדרכי הנשימה. במקרים מיוחדים בלבד, בהם יש צורך בהקלה (ילדים קטנים, קשישים או אנשים עם בעיות אחרות), ניתן לדגום מהלשון בעזרת מטוש או לאסוף רוק למבחנה.

במהלך כל הבדיקה חובה לעטות מסכה, לשמור על מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים ועל הגיינה, ולהישמע להנחיות צוותי הבדיקות.


 הנחיות לביצוע בדיקת קורונה עבור אנשים שנדרשים לבידוד
יציאה של אדם הנדרש לבידוד או מי שיש לו תסמינים לצורך ביצוע בדיקת קורונה תתבצע בתנאים הבאים:

• יש לעטות מסכה במשך כל השהות מחוץ למקום הבידוד, למעט בזמן הבדיקה עצמה, בהתאם להנחיות הבודק.

• ההגעה לבדיקה והחזרה ממנה תהיה בדרך המהירה ביותר, ואך ורק למטרת הבדיקה, ללא עצירות נוספות בדרך.

• אין להשתמש בתחבורה ציבורית, למעט מונית, ובתנאים הבאים: יש לעדכן את הנהג על הבידוד לפני הכניסה למונית, יש לפתוח חלונות, המבודד יישב במושב האחורי וברכב לא יישב נוסע נוסף, אלא אם מדובר באדם אחד נוסף המבודד מאותה הסיבה.

• הבדיקה תתבצע אך ורק במתחם "היבדק וסע" (דרייב אין), בתנאי שהנבדק אינו יוצא מהרכב. במקרה של אדם המרותק לביתו ניתן לקיים את הבדיקה בבית, בתיאום מול קופת החולים.


מי נדרש לבידוד לאחר הבדיקה?
• מי שמופנה לבדיקה בעקבות מגע הדוק עם חולה ובעקבות שהייה במדינה אדומה בחו"ל נדרש לשמור על כללי הבידוד גם במהלך היציאה לבדיקה ולהישאר בבידוד גם אחרי הבדיקה, עד לסיום הסיבה לבידוד בית לפי ההנחיות.

שימו לב, כי בני אותו משק בית נחשבים למגע הדוק ולכן אם אחד מבני הבית מקבל תשובה חיובית בבדיקה, כל בני הבית צריכים להיכנס לבידוד באופן מיידי עוד טרם ביצוע תשאול אפידמיולוגי או קבלת הנחיית רופא, אלא אם לא שהו בבית במשך כל תקופת ההדבקה.

• גם מי שמופנה לבדיקה בשל חשד לתחלואה בקורונה נדרש לשמור על כללי הבידוד במהלך היציאה לבדיקה ולהישאר בבידוד אחריה, אך אם מתקבלת תוצאה שלילית ניתן לצאת מהבידוד.

מי שמבצע בדיקה מכל סיבה אחרת - לא נדרש להיכנס לבידוד בעקבות ביצוע הבדיקה, אלא אם מתקבלת תוצאה חיובית. שימו לב: עצם ביצוע בדיקה אינו מחייב כניסה לבידוד, אלא אם נדרש בידוד מסיבה אחרת.


בתוך כמה זמן מקבלים את התוצאות וכיצד?
תוצאות הבדיקה נמסרות לנבדקים על ידי קופת החולים, ובמקרה של אזרחות זרה על ידי משרד הבריאות. התוצאות נמסרות לרוב בתוך 72 שעות.


כיצד יש לפעול עם קבלת התוצאות?
• במקרה של תוצאה שלילית - מי שמבצע את הבדיקה מכיוון שהיה חשוף לחולה מאומת או שחזר ממדינות אדומות בחו"ל, נדרש להישאר בבידוד עד לסיום תקופת הבידוד של  14 ימים. ניתן לקצר את תקופת הבידוד ל-10 ימים אם מתקיימים התנאים המפורטים כאן. לעומת זאת, מי שמבצע את הבדיקה בעקבות תסמינים יכול לצאת מהבידוד, אם לא נדרש בידוד מסיבה אחרת.
 
• במקרה של תוצאה חיובית - יש להכנס מיידית לבידוד אם לא הייתם בבידוד קודם לכן. באחריות נציג הקופה ליצור קשר עם הנבדק בהקדם האפשרי. אם התוצאה חיובית והקופה לא יוצרת קשר - יש לפנות למוקד הקופה. החלטה על העברה למלונית או לאשפוז מתבצעת על ידי נציג הקופה, בהתאם למצבו הרפואי והאישי של המטופל.


בדיקות קורונה לחיילים
חיילים בסדיר, חובה או קבע, יכולים להיבדק במתחמי הבדיקות הפתוחים לקהל הרחב ללא צורך בקביעת תור או בהפנייה. בנוסף ניתן להיבדק בתחנות של חיל הרפואה. למידע נוסף יש לפנות למוקד מקול הלב 6690* .

יצירת קשר עם קופות החולים:
כללית - בטלפון 2700*  או באתר הקופה.
מכבי - בטלפון 3555*  או באתר הקופה.
לאומית - בטלפון 1-700-507-507 , או באתר הקופה.
מאוחדת - בטלפון 3833*  או באתר הקופה.

 מוגש באדיבות פיקוד העורף, פורטל החירום הלאומי. למקומות לבדיקות קורונה ללא הפניה הקליקו: https://www.oref.org.il/12605-17147-he/Pakar.aspx

 

צילום: pixabay

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד