נשיא המדינה כינס את מנהיגי הציבור בעכו, וקרא להרגעת הרוחות

14/05/2021
נשיא המדינה כינס את מנהיגי הציבור בעכו, וקרא להרגעת הרוחות (הגדל)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נפגש ביום שישי האחרון עם המנהיגות המקומית מכל המגזרים בעכו, ויחד יצאו בקריאה משותפת להפסקת האלימות והפרעות בעיר.

 

במפגש, בהובלת ראש העיר עכו שמעון לנקרי, השתתפו רב העיר והמחוז הרב יוסף ישר שליט״א, השייח' מוחמד זהרה, אימאם המסגד השייח' יוסף אבו זרהר, אימאם המסגד לשעבר השייח' סמיר עאסי, יו"ר הוואקף המקומי סלים נג׳מי, הכומר אנדראוס בחוס, ח״כ לשעבר השייח' עבאס זכור, מנהל ישיבת ההסדר בעכו בועז עמיר וראש המכינה הקדם צבאית "אבנר" הרב אחיקם גץ.

 

הנשיא שמע מכל יושבי המפגש על החיים המשותפים בעכו, על אתגרי הימים האחרונים והתעדכן במצבו של פצוע הלינץ׳ הקשה שהתרחש בעיר, אלעד ברזילי, הנאבק על חייו בבית החולים לאחר שהותקף על ידי ערבים.

 

הנשיא נועד עם ראש העיר שמעון לנקרי ועם מפקד תחנת המשטרה בעיר ושמע מהם על תמונת המצב הביטחונית ועל ההערכות לבלימת האלימות בהמשך.

 

הנשיא הדגיש: "מחר בבוקר אף אחת מהקבוצות שמרכיבה את החברה הישראלית לא תיעלם. זה הבית של כולנו, ועל בית – שומרים. שומרים עליו לא באלות ובסכינים, לא באבנים ובנשק חם, שזורעים הרס וחורבן ברחובות שלנו. על בית שומרים קודם כל תוך שמירה על החוק והסדר, שהם הערובה הבסיסית ביותר לקיומו של ביטחון אישי, לקיומם של חיים. באמת הזאת מחזיקים לא רק אנחנו, אלא ציבור גדול, גדול מאוד, הרוב המתון שחי במדינת ישראל. אסור לנו לתת לגורמים הקיצוניים ומחרחרי המדון להכתיב את הטון. אסור לנו לתת להם להוביל אותנו לדכדוך ולייאוש. אני לא מסכים לייאוש. יש לאכוף את החוק והסדר ברחובות באופן תקיף ובלתי מתפשר, ובד בבד להמשיך להזכיר לעצמנו שאנחנו חיים פה ביחד לא מאתמול."

 

"כדי להחזיר את תחושת האמון ביננו לא תספיק פעולה ממוקדת אחת, לא יספיקו הגינויים. תידרש עבודה מעמיקה ומקיפה, שרבים מאיתנו כבר שותפים לה בחינוך, בהסברה, באכיפה, בהשקעת משאבים ובצמצום הפערים ביננו. אבל בעת הקשה עלינו למקד את הפעילות שלנו ומיד בהרגעת הרוחות הרעות שמנשבות ברחובותינו."

 

"אנחנו, כולנו, מנהיגי הציבור בכל הרמות, ובמיוחד המנהיגים הרוחניים – אחראים למה שקורה בקהילות שלנו, כולנו אחראים להשבת הסדר על כנו, להבטחת קיומו של החוק. העמידה שלכם כאן, מעידה על המחויבות שלכם למשימה הזאת, משימה קיומית לחברה הישראלית כולה, ולערים המעורבות בפרט. אני עומד לצדכם במשימה החשובה הזאת. עלינו להשיב את הבטחון והסדר לרחובות, עלינו לעצור את מעגל האלימות. זהו צו השעה בעת הנוכחית, ואין לי ספק שאנחנו יכולים לכך."

 

ראש העיר עכו, שמעון לנקרי אמר: "מרקם החיים שיצרנו בעכו הוא יחיד במינו. רב העיר בשיתוף השייח'ים הקימו כאן שותפויות מיוחדות וחשובות. לכן העיר עכו צמחה לעיר שאין כדוגמתה. צימרים, בתי מלון, תיירות, קולינריה וסצנה תרבותית שמציבה את עכו במקום הראשון. קרה לנו מקרה חמור ביותר, של לאומנות, עבריינות, טרור כלכלי. לא יכולנו לצפות שיקרה דבר כזה פה אצלנו ואני בטוח שנוכל להתגבר במהירות גבוהה יותר מאשר בשאר מהמקומות".

 

רב העיר והמחוז, יוסף ישר אמר: "עברנו פה שלושה ימים נוראיים, עדיין נמצאים בטראומה. העיר שלנו זאת עיר מיוחדת במינה. עיר שחיים בה בקיום, דו קיום זו סתם סיסמא. כאן חיים בחיים משותפים, עובדים על זה שנים וניתן לראות תוצאות. כפי שראש העיר אמר יש פה בעיה של עבריינות, לא ניתן שזה ישפיע על החיים המשותפים בעיר. אנחנו בטוחים שנחזיר את החיים למסלולם כמה שיותר מהר. קרה פה לינץ' בעכו, פגעו באחד החברים הטובים שלנו, בחור צעיר ומחנך, תלמיד חכם, בחור יקר. הוא יצא מכלל סכנה אבל עדיין במצב קשה, אנחנו כולנו מתפללים להחלמתו. מקווים שזה לא ימשיך ושבעזרת השם נחזור חזרה למצב הקיים."

 

השייח' יוסף אבו זרהר אמר: "אני מקווה שנחזיר את המצב לקדמותו. נחזיר את השקט לעכו. האנשים שנמצאים פה עבדו קשה מאוד ומשקיעים המון להפסקת האלימות. כמו שאמר הרב, עכו היא עיר שאתה מרגיש את השקט והדו קיום.״

 

סלים נג׳מי, יו"ר הוואקף המקומי: ״אני רוצה לנצל את ההזדמנות להודות לראש העיר שעושה דברים נפלאים לעיר. מה שקרה בעכו הוא דבר נגרר מכל המדינה. חלק גדול מהאירועים שקרו הם יותר עבריינים מאשר תושבים. כל האנשים שנמצאים פה עובדים יום ולילה. אל לנו לשכוח שאנחנו מאמינים באל אחד, כולנו בני אברהם. צריך להסתכל עם כל החסרונות, על חצי הכוס המלאה.״

 

ראש המכינה הקדם צבאית "אבנר" הרב אחיקם גץ אמר: ״אני את החיים המשותפים עם האוכלוסיה הערבית מכיר מהיום שנולדתי. אני לא נרדם בלי קול המואזין. 46 שנה אני חי רק באוכלוסיה מעורבת. סבא שלי היה רב הכותל המערבי, הרב גץ, היה מכובד על כל ירושלמי בר דעת. קרה משהו, אי אפשר להכחיש שלא קרה משהו. בוקר יום שלישי היה מהקשים שאני זוכר מאז שהגעתי לעכו. אם אנחנו ניתן לכל זרז חיצוני לטלטל את הספינה אפשר לקפל את הבסטה. האחריות עלינו, אנחנו צריכים להחזיק את ההגה. אני גר בבניין בו חיות 6 משפחות יהודיות ו-20 משפחות ערביות. אני לא דמיינתי שהילד שלי יראה לינץ' במחנך של הבת שלי, נפש טהורה, צדיק. לא דמיינו אבל פנינו הלאה. אם לא נייצב את הספינה, ניקח אחריות, עכו תיהפך לאכזבה, לא להצלחה. יש לכולנו מה להפסיד. אלימות לא יכולה להיות אופציה לכלום, אף פעם לשום דבר."

                                                          

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד