מאות השתתפו בכנס "הגליל במרכז" שנערך בעכו

20/10/2021
מאות השתתפו בכנס "הגליל במרכז" שנערך בעכו (הגדל)

כנס "הגליל במרכז" שנערך בסוף השבוע שעבר בהיכל התרבות בעכו בהשתתפות שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות ונציגים בכירים מכל הגופים והמגזרים בצפון היה מפגן מרשים של עוצמה צפונית והצהרות מחייבות של נציגי הצפון בשלטון.

 

לכנס שיזם אשכול רשויות גליל מערבי בשיתוף חמשת אשכולות הרשויות בצפון ומועצת הגליל הגיעו מאות משתתפים, שזכו לשמוע את שרי הממשלה וחברי הכנסת נציגי הצפון עולים לבמה בזה אחר זה ומצהירים על שינוי בסדר העדיפויות הלאומי ועל תוכניות וחזון ארוכי טווח לגליל ולצפון כולו.

 

בכנסת הנוכחית מכהנים לא פחות מ-23 חברי כנסת תושבי הצפון, מספר חסר תקדים אשר עמד לנגד עיני מארגני הכנס במטרה ליצור כוח צפוני חזק ומביל בין מקבלי ההחלטות.

 

את הכנס פתח ראש העיר עכו, שמעון לנקרי שאמר:  ״המטרה שלנו היא לגייס את מרב הכוחות בכנסת ובממשלה, כדי להוציא אל הפועל את מדיניות הממשלה בנושא הגליל וליישם את ההחלטות שהתקבלו בעניינו במשך השנים. הגיעה שעתו של הגליל לזנק קדימה ולצמצם את הפערים החונקים בינו לבין המרכז. לזנק בפיתוח התחבורה, לזנק ברמת שירותי הבריאות, ולזנק בקידום התעסוקה והכלכלה.  אין לי ספק שזהו כיוון ההתפתחות הלאומי הבלתי נמנע, מהטעם הפשוט שלצורך פיתוחה העתידי, תלויה המדינה בגליל. ואין לה עוד גליל מלבדו״.

 

שר המשפטים גדעון סער הודיע לנוכחים כי בכהונתו תוקם אוניברסיטה ראשונה בצפון והוא מתחייב לכך, מתוך תפיסה כי אוניברסיטה היא עוגן מרכזי להזנקת האזור כלכלית ודמוגרפית.  עוד הצהיר סער כי המלחמה בפשיעה בחברה הערבית עומדת בראש סדר העדיפויות החקיקתי ושורת הצעות חוק מוגשת מטעם משרדו לאישור הממשלה - החמרת ענישה על החזקת נשק, הרחבת סמכויות משטרה לחיפוש, צו למאבק בפשיעה כלכלית, ועוד.

 

ניצן הורוביץ, שר הבריאות, הצהיר כי יפעל להקמת בית חולים בקריות, וכי רפורמת קיצור תורנויות המתמחים תחל בצפון על מנת למשוך רופאים לפריפריה. הורוביץ אף הבטיח להשקיע 650 מיליון שקלים בחיזוק הבריאות בחברה הערבית לצמצום הפערים, דבר שרלבנטי לגליל ולצפון במיוחד.

 

שרת התחבורה והזהירות בדרכים מרב מיכאלי הצהירה כי כבר בימים הקרובים תובא לאישור הממשלה ההחלטה לבטל את הקמת שדה התעופה ברמת דוד וכי החלופות נשקלות. עוד אמרה מיכאלי: "אנו נכפיל את שירותי האוטובוסים בגליל ובצפון ונייצר תקן, שכל סלילה של כביש, כל הקמה של תחנה, תבוא עם הקישוריות המתאימות לה – שביל אופניים, מדרכות ותשתית לכלים קלים". בסיום דבריה הצהירה מיכאלי: "יותר מדי שנים ישראל הייתה מדינת יו"ש – והגיע הזמן שתחזור להיות מדינת הנגב והגליל".

 

עודד פורר, השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ושר החקלאות ופיתוח הכפר אמר כי תוכנית מגן הצפון של אביגדור ליברמן שהופסק תקצובה בממשלה הקודמת תחזור לחיים וכבר מתוקצבת בסך 5 מיליארד שקלים בתקציב החדש. בהמשך להצהרתה של שרת התחבורה מרב מיכאלי כי תבוטל ההחלטה להקים שדה תעופה ברמת דוד, אמר פורר כי "יהיה שדה תעופה בצפון, אנו בוחנים אופציות למיקום אבל הממשלה הזו תעשה, בניגוד לעבר - היא פשוט תקבל החלטות ותבצע".

 

שרת הפנים איילת שקד הצהירה: "הממשלה תצטרך להכניס יד לכיס להתחדשות עירונית בצפון". שקד אמרה כי משרד הפנים יחד עם משרד השיכון מנסים למצוא פתרונות יצירתיים שיאפשרו התחדשות עירונית גם בפריפריה וכי הצפון משופע בערים קלאסיות למיזם. "ערך הקרקע נמוך ולכן הממשלה תצטרך להשקיע" אמרה שקד, והצהירה כי היא ושר השיכון מכווני מטרה, מחויבים לנושא וכבר מתחילים בהליכי תכנון בישובים רבים בצפון, תוך בדיקת דרכים שונות של שיפוי ועידוד יזמים.

 

מפקד מחוז צפון במשטרת ישראל, ניצב שמעון לביא, תיאר את חומרת המצב של הפשיעה בחברה הערבית בצפון ומעורבותה במערכות המוניציפליות באמצעות סחיטה ואיומים. "אנחנו במלחמה" הצהיר לביא.

 

עמר בר לב, השר לביטחון פנים, אמר כי הפשיעה ברחוב הערבי לא צמחה יש מאין אלא נוצרה מתהליך ארוך שנים של השתלטות משפחות פשע בגלל הזנחה של מדינת ישראל את הישובים הערביים והערים המעורבות. בר לב הוסיף כי "חלק מהמשימה שלנו היא לפגוע בארגוני הפשע דרך הכיס. מעבר לכך אנו מבצעים באופן אינטנסיבי שורת מבצעי סיכול ופשיטה על יעדי פשע ע"י משטרת ישראל במחוז צפון ומחוז חוף. זהו שינוי של דפוסי פעולה וסדר עדיפויות. אנו לא משלים עצמנו שהאלימות תיעלם מחר אבל אנחנו נצמצם אותה ונטפל בגורמי עומק".

 

הכנס שנועד לגבש כוח מוביל של שרים וחברי כנסת תושבי הצפון ולהציג את הצעת המחליטים התקציבית של מועצת הגליל לממשלה, הוכתר כמוצלח ופורה. כעת נותר לעקוב אחרי פעולות משרדי הממשלה השונים ולבדוק האם אמנם תתחולל מהפכה בסדר העדיפויות והגליל יוצב סוף סוף במרכז.

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד