היחידה לקידום נוער

מנהל היחידה: יוסף אבו חמאם

נייד: 051-2600590

טלפון: 04-9818674

פקס. 077-3441322

דואר אלקטרוני: yosefhamam@walla.co.il

 

  • נותנת מענה לאוכלוסייה המעורבת בעיר.                    
  • מקדמת פרויקטים משותפים למען הקהילה בשני המגזרים.
  • משמשת בית חם לכל נער/ה.
  • פועלת לשילוב מחדש של נוער מנותק במסלולים נורמטיביים של בני גילם: השכלה, תרבות ופנאי, קהילה, תעסוקה והכנה לקראת שירות צבאי/לאומי.
  • השלמת השכלה החל מ-8 שנות לימוד ועד תעודת בגרות מלאה, שירות טיפול, תמיכה וייעוץ אישי, חינוך חברתי- ערכי.

חזון היחידה

היחידה לקידום נוער עכו תמשיך להוות בית לכל נער בעיר  ותשמש כמגדלור לחינוכו וטיפוחו כאדם ערכי, מוסרי ובעל אחריות ומחויבות לחברה ולסביבה.היחידה תמשיך לשמש דוגמה לרב תרבותיות וחיים משותפים. העשייה המשותפת בין חינוך, טיפול והוראה ימשיכו להיעשות ביחידה באהבה, במקצועיות ובשאיפה למצוינות מתוך אמונה בהגשמה העצמית ומימוש היכולות האישיות של כל נער ביחידה בשיתוף מלא עם המשפחות והגורמים המקצועיים בעיר.

היחידה תמשיך לשים דגש על הפיתוח המקצועי של כלל הצוות ותוביל חדשנות ויוזמות ברמה המקומית והארצית.

 

נתונים ומבנה היחידה

היחידה לקידום נוער עכו היא גוף חינוכי- טיפולי הפועל ברשות המקומיות בפיקוח משרד החינוך. המנדט הראשוני המצוי בידי היחידה הוא טיפול וחינוך בני נוער בגילאי 14–18 המאופיינים במצבי ניתוק ממערכות חינוך פורמליות ומערכות נורמטיביות אחרות. כמו כן מטפלת היחידה בבני נוער במצבי סיכון שנותקו ממערכות חינוך פורמליות, בעלי קשיי הסתגלות ותפקוד ברמות שונות.

היחידה פועלת לשילוב מחדש של נוער מנותק במסלולים נורמטיביים של בני גילם: השכלה, תרבות ופנאי, קהילה, תעסוקה והכנה לקראת שירות צבאי, כל זה מתוך אמונה כי בכל נער טמון פוטנציאל אישי ותפקיד היחידה הוא לאפשר ולסייע מימוש ומיצוי הכוחות והחזקות הטמונים בכל אדם באשר הוא.

השירות מתבסס על מספר עקרונות פדגוגים-טיפוליים אשר מהווים את תשתית הפעולה: "הנער כשלם"- תפיסת הנער/ה כאדם שלם בעל צרכים שונים והתכוונות היחידה למענה והתייחסות למכלול צורכי הנער/ה; 1."יישוג" (Reaching Out)- קשר עם בני נוער בסביבתם הטבעית וללא תנאים מקדימים; 2."תחנת מעבר"- היחידה משמשת לחלק מהנערים תחנת מעבר  לקראת שילוב מחדש במסגרות נורמטיביות; 3."חליפה אישית"- התאמת תכנית אישית בהתאם למצבם, רצונם, יכולתם וצרכיהם של כל נערי היחידה.

סל השירותים של היחידה מגוון וכולל תכניות פרטניות וקבוצתיות בתחומים שונים: תכנית היל"ה- השלמת השכלה החל מ-8 שנות לימוד ועד תעודת בגרות מלאה; שירות טיפול, תמיכה וייעוץ אישי; חינוך חברתי- ערכי, לדוגמה: סמינרים להכרת הארץ, הכנה לצה"ל; תכניות מניעה, הפחתה וטיפול בהתנהגויות סיכון. לדוגמה: שימוש בחומרים אסורים, התנהגות מינית, נהיגה בשכרות ועוד'.

סל השירותים והתוכניות השונות מנוהלות על ידי מנהל היחידה לקידום נוער הכפוף למערך החינוך ברשות ותפקידו להוביל צוות רב תחומי הכולל: מנהלת השכלה, רכזים. עובדי חינוך טיפול ומורי היל"ה.

עקרונות הפעולה מחייבים את צוות היחידה בשיתופי פעולה עם גורמים שונים הקשורים לצורכי הנער וייצוג היחידה: בתי ספר ומוסדות חינוך, שירות פסיכולוגי, מחלקת רווחה, עמותת מהמגזר השלישי, מתנ"סים, צה"ל ועוד.

משרד החינוך משתתף במימון והפעלת שירותים חינוכיים-טיפוליים הניתנים במסגרת היחידה ובתקצוב כוח האדם, על פי נהלים וקריטריונים מחייבים כלפי הרשות המקומית שבמסגרתה פועלת היחידה.

היחידה לקידום נוער עכו מחולקת לשני מבנים: האחד ממוקם בצפון העיר ברחוב האשל 26 בו לומדים דוברי השפה העברית, השני ממוקם בכניסה לעיר העתיקה ברחוב שלמה בן יוסף 16 בו לומדים דוברי השפה הערבית.

 

דרכי רישום

הפנייה ליחידה נעשית על ידי גורמים מקצועיים כמו יועצת בית הספר, היחידה לביקור סדיר, שירות מבחן וכדומה. ניתן לפנות גם באופן ישיר (נערים, הורים, חברים).

 

פרויקט חממה

חממה הינה אחת מתוכניות הפעילות של היחידה לקידום נוער בשיתוף עם בי"ס אורט וקבסי"ת העירייה.

במסגרת תכנית זו מנותקת קבוצה קטנה של תלמידים מביה"ס למשך חצי שנה. במהלך תקופה זו זוכים התלמידים ללימוד אינטנסיבי בשלושה מקצועות:

מתמטיקה, אנגלית וכישורי שפה. לאחר תום התקופה נקלטים התלמידים חזרה בביה"ס.

לפרויקט יתקבלו תלמידי כיתה ט' אשר מיועדים למסלול ג' )ללא בגרות( ובמידה ויעברו את המבחנים בהצלחה בסיום התקופה, יעברו למסלול בגרות בכיתה י'.

 

פרויקט גשרים

זו תכנית המשך של פרויקט החממה שמטרתה ליווי תלמדי החממה בחטיבה העליונה עד קבלת בגרות מלאה.

יעדי התוכנית : שיפור הישגים לימודיים, התנהגות ותפקוד בית ספרי [תלמדאות] .הסתגלות חזרה למסגרת.

ברמה הקהילתית הנערים שישתתפו בפרויקט ישתלבו לפחות בפרויקט קבוצתי-חינוכי אחד בקהילה

ברמה האישית כל נער/ה יחוו הצלחה משמעותית בתחום עניין ויזכה להערכה על מצוינות.

 

ייחודיות היחידה לקידום נוער עכו

 

פעילויות בלתי פורמאליות

תפיסת החינוך הבלתי פורמלי טבועה בבסיסה של היחידה לקידום נוער עכו שמקיימת מגוון רחב של הפעלות בלתי פורמאליות כחלק מסדר היום ביחידה הן ע"י צוות החינוך טיפול והן ע"י המורים המהווים כדמויות חינוכיות לתלמידי היחידה והן ע"י התלמידים עצמם. הפעילויות עוסקות בדינמיקה קבוצתית, הקניית ערכים לתלמידים וחיזוק הקשר בין אדם לאדמתו ולסביבה בה הוא חי, הכול לצד ההשכלה הפורמאלית מתוך אמונה כי בכל נער טמון פוטנציאל אישי ותפקיד היחידה הוא לאפשר ולסייע מימוש ומיצוי הכוחות והחזקות הטמונים בכל אדם באשר הוא ולאפשר לכל החניכים להביא את עצמם לידי ביטוי לפי כישוריהם.

 

התנדבות בקהילה

מתוך הידיעה כי אין אנו חיים כבודדים אלא בקהילה ומתוך האמונה שלחברי קהילה יש אחריות אחד כלפי השני ושהושטת עזרה ברצון הינה צעד חשוב בדרך ליצירת קהילה מרוצה ואכפתית. אנו מנסים לפתח תחושת שרות לקהילה ואחריות לאחרים. כישורים בין-אישיים ויכולות מנהיגות הם חלק מהתכונות שיכולות להתפתח במהלך הפעילות. הדגש הוא על מחויבות עקבית לפעילות השרות הנבחרת. התקווה היא שהפעילות הרצופה תהיה פתח לחיים שלמים של מעורבות בקהילה. למשל השנה נוצר שיתוף פעולה מרגש בינינו לבין עמותת  "בית הגלגלים". נערי היחידה לקידום נוער עכו ונערי "בית הגלגלים", יחד עם צוות המובילים החברתיים של מחלבות שטראוס, עבדו בשיתוף פעולה והיקימו גינות ירק משותפות בשטחי הפעילות של הקבוצות.

 

גיוס לצה"ל ושירות לאומי אזרחי

עידוד בני נוער לגיוס והכנה לשירות משמעותי בצה"ל הינו ערך עליון אצלנו ביחידה.

חייל קבוע ביחידה וקשר רציף עם מדנ"ית מלשכת גיוס יחד עם ליווי פרטני בכל הנוגע לתהליכי הגיוס של כל נער ונערה, סדנאות של משרד הביטחון, שבוע גדנ"ע, מסע בעקבות לוחמים ועוד פעילויות הכנה לצה"ל מובילים לאחוזי גיוס גבוהים. אנו רואים את הגיוס כחובה אישית של כל נער ונערה על מנת להפוך לאזרחים מועילים במדינה.

כמו כן היחידה לקידום נוער עכו מעודדת תרומה ונתינה לקהילה בחברה הערבית מתוך אמונה בחשיבות התרומה למען הכלל כמרכיב בהתפתחות תפיסה אזרחית וסולידריות חברתית בקרב הנוער המתבגר.

 

עבודה עם ההורים

עמדת המשפחה, התייחסותה ותפיסת עולמה חשובים לנו מאוד והיא משמשת אותנו כאבן יסוד בעבודתנו החינוכית ערכית מול הנער. אנו מאמנים בעבודה שיתופית עם ההורים ובכך נוכל לאפשר לנער צמיחה והשתלבות טובה בחברה.

הדרכת הורים היא חלק ממתן הכלים והמיומנויות שיש ביכולתנו לתת להורי תלמידינו כל זה במטרה לפתח ולטפח אצלם כישורים חברתיים וחינוכיים.

 

פרטים ליצירת קשר

בית שני – חברה יהודית

טלפון: 04-9812674

פקס:  077-3441322

כתובת: רח' האשל 26, עכו

 

מצודה – חברה ערבית

טלפון: 04-9811788

פקס: 04-9910635

כתובת: רח' שלמה בן יוסף 16, עכו

 

Share/Bookmark
עבור לתוכן העמוד